AlL aBoUt Us...
ThE BeSt Of ThE BeSt!!!
Lista Forumurilor Pe Tematici
AlL aBoUt Us... | Inregistrare | Login

POZE ALL ABOUT US...

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Stefania23 din Dolj
Femeie
24 ani
Dolj
cauta Barbat
25 - 46 ani
AlL aBoUt Us... / Sport / Fenomenul ULTRAS Moderat de ALkolic, tasS
Autor
Mesaj Pagini: 1
Estika
nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

Din: p.zda mamii :\
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 226
Aparitia ultrasilor si caracteristicile lor (ITALIA)

"Odata cu sfarsitul anilor 60 si inceputul anilor 70, grupuri de suporteri (avand varsta cuprinsa intre 15-25 ani) se desprind categoric de modelul "clasic" - adult- al spectatorului de fotbal si ocupa acele sectoare ale stadioanelor pentru care se faceau campanii speciale de abonamente cu preturi reduse.

Ultrasii constituie un fenomen original al fotbalului printr-o serie de caracteristici: de la sensul de identificare cu propriul teritoriu - acel sector de peluza delimitat de unul sau mai multe steaguri/bannere cu numele si simbolul grupului, pana la vestimentatia lor: haine cu insemne ale echipei favorite, la care se adauga aproape obligatoriu fularul/esarfa in culorile acesteia.

Dar ultrasii se disting mai ales prin adoptarea de elemente cu totul si cu totul inovative in incercarea lor de a-si sustine echipa. Pentru aceasta ei au apelat la trompete, tobe, iar ca sursa de inspiratie, eu folosit modelul englez al ultrasului, cunoscut prin faptul că suporterii obisnuiau sa ridice fularele in acelasi timp, creand astfel efectul vizual al valurilor. De asemenea, ultrasii se disting printr-un stil aparte de comportament si anume incurajarea favoritilor, dar in acelasi timp si intimidarea intr-o maniera obsesiva, a adversarului.

In ultima vreme, ULTRASUL este considerat o componenta principala a strategiei folosite pentru castigarea unei partide asa-zisul "al 12-lea jucator".

Devine o obisnuinta in randul ultrasilor ultilizarea de articole pirotehnice (artificii, petarde, torte, fumigene de diferite culori), menite sa dea o vivacitate suplimentara peluzei. Asa a aparut notiunea de coregrafie a peluzei, o practica absolut originala ce va creste treptat odata cu dezvoltarea grupurilor ultras.

In urmatorii ani, se asista la un proces de agregare a numeroaselor microgrupuri de suporteri, proces ce a dus la aparitia mai multor grupuri ultras. Componentii acestor grupuri de ultrasi au facut parte initial din marile grupuri de suporteri, dar s-au desprins de acestea fie din cauza mentalitatilor diferite pe care ii deosebeau, fie in urma unor neintelegeri.

In timp, aspectul comportamental al ultrasilor se schimba tot mai mult. Asa au aparut cazurile de ciocniri intre grupuri de ultrasi. Motivele acestor ciocniri/incidente intre ultrasi au la baza rivalitati traditionale sau orientarile "politice" ale galeriilor. Actiunile violente ale ultrasilor incep sa se manifeste nu doar pe stadioane, ci si in alte zone, apropiate sau nu acestora. Ultrasii plec in cautarea suporterilor echipelor rivale pentru a le fura steagurile, bannerele si fularele cu scopul de a fi folosite pe post de "trofee" sau pentru a le da foc. Imaginatia ultrasilor depasesc orice limita atunci cand se are in vedere umilirea si provocarea rivalilor."


_______________________________________
Pe culoarea ros-albastra
Se pisha echipa noastra
Iar pe fanii lu steaua
Ne p___m toata viata!

pus acum 20 ani
   
Magikal
park e ceva d capu tau..

Din: Dr.Taberei
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 52
sa apucat nashu de citit

_______________________________________
De ce sa bei si sa conduci ....cand poti sa fumezi si si zbori?

pus acum 20 ani
   
Estika
nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

Din: p.zda mamii :\
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 226
Cei care au poze cu coregrafii .. care merg la meciuri .. care fac parte din diferite brigazi .. postatzi aici ! Sau cei interesatzi de fenomenu acesta :p

fenomenul ultras cei care poze coregrafii care merg meciuri care fac parte din diferite brigazi nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

26.5KB


_______________________________________
Pe culoarea ros-albastra
Se pisha echipa noastra
Iar pe fanii lu steaua
Ne p___m toata viata!

pus acum 20 ani
   
Estika
nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

Din: p.zda mamii :\
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 226

Magikal a scris:

sa apucat nashu de citit


u cand ai postat ma ? abea am deschis topicu


_______________________________________
Pe culoarea ros-albastra
Se pisha echipa noastra
Iar pe fanii lu steaua
Ne p___m toata viata!

pus acum 20 ani
   
Zanitza
fina mea >:)

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 89

Estika a scris:

Aparitia ultrasilor si caracteristicile lor (ITALIA)

"Odata cu sfarsitul anilor 60 si inceputul anilor 70, grupuri de suporteri (avand varsta cuprinsa intre 15-25 ani) se desprind categoric de modelul "clasic" - adult- al spectatorului de fotbal si ocupa acele sectoare ale stadioanelor ........."


Exakt asha e nashule
sunt de akord ku tine ... 


pus acum 20 ani
   
Fly
sa te vad c potzi..

Din: Arad
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 42
ultrasi....sa le dau cu multa gratzie la ultrasii imbracatzi in rosu-albastru ....

_______________________________________
femeile adevarate sunt cele dupa care intorci capul abia a2a oara

pus acum 20 ani
   
Estika
nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

Din: p.zda mamii :\
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 226
aia din peluza Sud de la steaua nu se pot numi ULTRASI look here ... punk-isti de dreapa doh!

fenomenul ultras aia din peluza sud steaua pot numi ultrasi look here ... punk-isti dreapa doh! nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

39.3KB


_______________________________________
Pe culoarea ros-albastra
Se pisha echipa noastra
Iar pe fanii lu steaua
Ne p___m toata viata!

pus acum 20 ani
   
Fly
sa te vad c potzi..

Din: Arad
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 42
whateva' bro....poa sa fie si hitleristi si mama dracu mai stie ce...atat timp cat rapidu e pe val ....

_______________________________________
femeile adevarate sunt cele dupa care intorci capul abia a2a oara

pus acum 20 ani
   
Estika
nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

Din: p.zda mamii :\
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 226
c marfa

fenomenul ultras marfa nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

49.4KB


_______________________________________
Pe culoarea ros-albastra
Se pisha echipa noastra
Iar pe fanii lu steaua
Ne p___m toata viata!

pus acum 20 ani
   
Fly
sa te vad c potzi..

Din: Arad
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 42
aplauze...pe buna dreptate ....italienii astia ar trebui catalogatzi ca fiind inventatorii spectatorilor la meciurile de  fotbal...

_______________________________________
femeile adevarate sunt cele dupa care intorci capul abia a2a oara

pus acum 20 ani
   
Estika
nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

Din: p.zda mamii :\
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 226
Cei mai tari in coregrafie .. parereae mea .. baietzii din St. Etien ( nush dak am scris bine numele echipei )

fenomenul ultras cei mai tari coregrafie parereae mea baietzii din st. etien nush dak scris bine nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

46.9KB


_______________________________________
Pe culoarea ros-albastra
Se pisha echipa noastra
Iar pe fanii lu steaua
Ne p___m toata viata!

pus acum 20 ani
   
Fly
sa te vad c potzi..

Din: Arad
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 42
saint etienne......asa e.... no problem...adevarati....

_______________________________________
femeile adevarate sunt cele dupa care intorci capul abia a2a oara

pus acum 20 ani
   
Estika
nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

Din: p.zda mamii :\
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 226

Zanitza a scris:


Estika a scris:

Aparitia ultrasilor si caracteristicile lor (ITALIA)

"Odata cu sfarsitul anilor 60 si inceputul anilor 70, grupuri de suporteri (avand varsta cuprinsa intre 15-25 ani) se desprind categoric de modelul "clasic" - adult- al spectatorului de fotbal si ocupa acele sectoare ale stadioanelor ........."


Exakt asha e nashule
sunt de akord ku tine ... 


cred ca esit singura care a cittit tot ce am scris acolo ms ms


_______________________________________
Pe culoarea ros-albastra
Se pisha echipa noastra
Iar pe fanii lu steaua
Ne p___m toata viata!

pus acum 20 ani
   
Estika
nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

Din: p.zda mamii :\
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 226
Peluza din Giulesti

fenomenul ultras peluza din giulesti nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

14.9KB


_______________________________________
Pe culoarea ros-albastra
Se pisha echipa noastra
Iar pe fanii lu steaua
Ne p___m toata viata!

pus acum 20 ani
   
Zanitza
fina mea >:)

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 89

Estika a scris:


Zanitza a scris:


Estika a scris:

Aparitia ultrasilor si caracteristicile lor (ITALIA)

"Odata cu sfarsitul anilor 60 si inceputul anilor 70, grupuri de suporteri (avand varsta cuprinsa intre 15-25 ani) se desprind categoric de modelul "clasic" - adult- al spectatorului de fotbal si ocupa acele sectoare ale stadioanelor ........."


Exakt asha e nashule
sunt de akord ku tine ... 


cred ca esit singura care a cittit tot ce am scris acolo ms ms

pai .. cine e fina ta??


pus acum 20 ani
   
Estika
nu va mai luatzi d el...k e shi el mic :p

Din: p.zda mamii :\
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 226

Magikal a scris:

sa apucat nashu de citit

e ceva c ma pasioneaza ffff mult fenomenu ultras .. si tot ce tsine de fotbal + tribune ! am pc-u plin cu asa ceva


_______________________________________
Pe culoarea ros-albastra
Se pisha echipa noastra
Iar pe fanii lu steaua
Ne p___m toata viata!

pus acum 20 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la